Повече от половин век Джули Андрюс е едно от най-емблематичните имена в Холивуд. И дори да чувате за нея за първи път, то със сигурност сте виждали образа й в ролите си в ,,Пепеляшка‘‘ , ,,Камелот‘‘ , ,,Илайза Дулитъл‘‘, в хита на ,,Моята прекрасна лейди“, както и в дебютното ѝ участие в киното с блестящия хит на Дисни – ,,Мери Попинс‘‘.
Със своя магически глас и със своята харизматичност, Джули покорява поколения аудитории с представления в Лондонския театър ,,Водевил‘‘, участия в продукции на Бродуей и Холивуд, а най-младото поколение я познава от филмите ,,Дневниците на принцесата‘‘, ,,Шрек‘‘ и ,,Aз, проклетникът‘‘.
Тя е първата жена на музикалния театър със забележителна 70-десет годишна кариера и завещава вдъхновяващи истории от пътя ѝ към на успеха, започващи с дебюта и в Лондон на 12-годишна възраст, преминавайки през трудни изпитания като операция, която разрушава даровития й глас и още житейски уроци, които й помагат да намери начини да сподели своя необикновен талант със света.
Детство
Джули Андрюс се ражда на 1 Октомври, 1935 год. в малкото градче Walton on Thames, Surrey на 18 мили от Лондон. Баща й Тед Уелс е учител в училище и се наслаждава на обикновения живот в провинцията. Майка и Барбара е талантлив пианист.
Те обаче се развеждат по времето на Втората световна война и майката на Джули се омъжва за Тед Андрюс – професионален певец. Двамата сформират музикален дует и пътуват, за да забавляват английските войници.
Доведеният баща на Джули ѝ дава първите уроци по пеене и се впечатлява на талантливия ѝ детски глас. Той разбира, че малкото момиченце е дарена с висок вокален диапазон и усет към музиката.
На 8-годишна възраст родителите ѝ я записват да учи при Лилиан Стайлс-Алън – забележима концертна певица, която ѝ дава началото в оперния репертоар и я научава на перфектна дикция, с която по-късно малката Джули става известна.
Участия в театъра
През 1946 год. прави дебюта си в радиото на BBC в дует с доведения си баща в различни предавания, а първото си соло изпълнение представя в залата за развлечения по време на войните – London’s Stage Door Canteen, където танцьори, музиканти и комедианти взимали участие.
Тогава в този момент майката и сестрата на британската кралица били сред гостите в залата, и забелязали таланта на малката Джули.
Не след дълго забележителния ѝ глас привлича вниманието на сериозни театрални мениджъри, които преместват представленията ѝ от малките провинциални зали до големите театри на Лондон, а тя се превръща в най-младия изпълнител с участие в Royal Command – специално представление, организирвано от английското кралство.
Известното американско филмово студио ,,Metro-Goldwyn-Mayer‘‘ разширява продукцията си в Лондон и канят Джули на кастинг след като забелязват, че е изгряваща музикална звезда. От студиото решават,че тя е ,,нефотогенична‘‘ и пропускат да ѝ предложат договор. Въпреки това Джули се появява на първите британски телевизионни предавания.
Като тийнейджър тя участва редовно в британските радио предавания през 50-те, а с времето се превръща в млада жена, която играе ключови роли в сериите на коледните ,,пантомими‘‘.
,,Пантос‘‘ – е празничен спектакъл, семейна традиция в Англия с развлекателен характер, изпълнявана в позната вълшебна приказка.
Представленията включвали пеене, танци и комедийна част, изпълнявана от мъже. Всеки празник от нейното тийнейджървсто, тя прекарвала на сцена в образа на различнa приказна героиня като например ,,Малката червена шапчица“ или принцесата в ,,Аладин“.
По време на един от спектаклите тя среща дизайнера на костюми – Tony Walton, който по-късно играе важна роля в живота и.
Бродуей
Julie играе главната роля в популярния спектакъл ,,Пепеляшка‘‘, когато за първи път бива забелязана от aвтора на песни Sandy Wilson и американския продуцент Cy Feuer.
Двамата предлагат на Джули да участва в американската продукция на Бродуей – The Boy Friend. По това време тя е на 19 години и никога не се е отделяла от своето семейство. Въпреки това се съглася да подпише договор за 1 година и отлита за Америка – държавата, в която ще прекара по-голямата част от живота си.
Julie Andrews получава първата си голяма роля като Елиза Дулитъл в мюзикъла My Fair Lady , който бележи огромен успех, а критиците определят спектакъла като най-продавания мюзикъл, превърнал се в бестселър.
Дебют на телевизионния екран
В същото време тя прави своя дебют на телевизионния екран в мюзикъла High Tor по канала на CBS, а американските композитори Rodgers и Hammersten пренаписват мюзикъла на ,,Пепеляшка‘‘ за телевизионния екран и канят Джули за ролята, докато в седмичния ѝ график тя играе в още 8 спектакъла.
След 2 години в ролята на Елиза на сцената на Бродуей, Джули се прибира в Англия и отново играе в My Fair Lady. Успехът на шоуто не се различава от този в Америка и докато е в родния си дом, тя продължава взаимоотношенията си със своя приятел от детството – Tony Walton и през 1959 г. се женят.
Вече омъжена, Джули се завръща в Ню Ѝoрк и получава ролята на Кралица Гуиневир в мюзикъла ,,Camelot“, заедно с Richard Burton, който играе крал Артур. Отличното представяне на двамата актьори и певци вдигат успеха на популярното телевизионно шоу на Ed Sullivan.
Джули получава предложение от Walt Disney да играе във филмовия мюзикъл на Mary Poppins. В това време певицата очаква първото си дете и Дисни се съгласява да изчака раждането на бебето преди да започне да продуцира филма.
Marry Popins постига главозамайващ успех и Джули Андрюс се превръща в световноизвестна филмова звезда. Две години по-късно печели Оскар за най-добра актриса. Успехите ѝ само привличат нови и прави своя дебют в киното във филма The Americanization of Emily.
Най-големият успех на британската актриса в кариерата ѝ идва с главната роля в The Sound Of Music. Екранизацията на филма печели класацията с най-високо качество, а Джули отново е номинирана за Оскар. В същата година бракът и се разпада и тя се развежда с Tony Walton.
Да се влюбиш отново
Аудиториите все по-малко проявявали интерес в жанра на мюзикълите и някои от следващите ѝ филми били пълно разочарование.Това обаче ѝ дава възможност да се запознае с режисьора Blake Edwards, с когото прекарва 40 годишен брак до неговата смърт през 2010 год. Съдбата на двамата не е лека и те отглеждат две деца от предишните си бракове и осиновяват още 2 от Виетнам.
Собствено шоу
Джули пуска свое седмично шоу по телевизия CBS в периода 1972-1973. В същото време се наслаждава на концертите, в които взима участие на Лондонския паладиум.
През тези години тя става автор на детски книжки, някои от които написва, заедно със своята дъщеря Емма. Техните романи Dragon и Simeon‘s Gift привличат младото поколение да научат повече за историческия период от средните векове. Някои от книгите ѝ са илюстрирани от бившия й съпруг – Tony Walton.
Холивуд спира да продуцира мюзикълите, които направиха Julie известна и тя продължава да развива своите актьорски умения в различни роли през 70-те и 80-те във филмите, продуцирани от нейния съпруг Blake Edwards.
Двойката се радва на забележимия успех на филма Victor/Victoria, в който Джули играе жена, която се маскира като млад мъж. Комедията, която провокира различнията между половете силно впечатлява международната публика
Трагичната загуба на гласа ѝ
За първи път британската легенда усеща промяна в гласа си през 1997 г. по време на шоу. Maлко след това ѝ правят операция, за да премахнат дрезгавостта в него, но лекарска грешка отнема магическия ѝ глас завинаги, благодарение на който постига своята славна кариера.
,,Когато се събудих след операцията, гласът ми го нямаше.. Влязох в депресия, чувствах, че изгубих своята идентичност‘‘
През 1999 г. Джули завежда дело за злоупотреба срещу лекарите от болницата. По мнение на експерти, холивудската звезда получава обезщетение в размер от 30 милиона долара. Десет години по-късно разбира, че има има увреждане на гласовите си струни, появило се след ролята ѝ в комедията Victor/Victoria .
След края на музикалната ѝ кариера, тя продължава с актьорството и се представя пред нова аудитория в ролята си на кралица във филма The Princess Diaries. Нейна реч също можем да чуем в известния филм Шрек 2 и любимия на децата Despicable me.
През 2008 г. Андрюс за първи път публикува автобиографията си: Home: А Memoir of My Early Years, книгата получава положителни отзиви и се нарежда в класацията на бестселърите на New York Times.
Две години по-късно Джули пише двадесет и третата си книга и се завръща на сцената в Лондон след 21 години в спектакъла The Tooth Fairy пред 21 хиляди зрители.Триумфиращата ѝ година завърша с тъжен край, когато загубва втория си съпруг Blake Edwards.
Невероятната Джули продължава да твори и да споделя талантите си със света. Тя се превръща в идеален пример за всички, които преживяват трагедия и се отказват. Тя бива дарена с магически глас, на който се крепи цялата й кариера и когато го губи , тя загубва своята идентичност, но не се отказва.Тя търси начини и продължава да играе на сцена и да озвучава филми, да пише книги и споделя своите знания със света.